DUYURULAR
 
 
İHALELER
 1)YER ŞEKİLLERİ

Orta Torosların güney yamaçlarında Göksu havzasını kapsayan Taşeli platosunda yer alan ilçemizin kuzeyinde Balcılar Kasabası, doğusu ve güneyinde Ermenek batısında ise Sarıveliler ilçeleri yer almaktadır. İlçemizin kuzeyi, kuzey batısı ve batısı birden bire yükselerek tabii bir kale görünümü veren dağ silsileleri ile çevrilidir. Dağ silsilelerinin sonunda gelenDüğünözü, Karamıklı, Çimen,İnceöz, Suluboğaz,Kışlaçayırı, Kuşu, Güllüpınar yöre halkı tarafından, Barcın yaylası göçerler (yörük) tarafından yaylacılık faaliyetleri için kullanılır.
 

Orta Torosların Güney yamaçlarında kurulu Karaman İlinin Güney kesiminde yer alan Başyayla İlçesi Karaman İline karayolu ile 180 km uzaklıktadır. Toplam 102.130 dekar alana sahiptir.

İlçenin en yüksek kesimi Merkez- Barcın Yaylası arasındaki karayolu güzergâhının da geçtiği 1600 metre rakımındaki Keben olarak adlandırılan dağlık bölgesidir. Kışla köyünün de kurulu olduğu İlçenin Güneyindeki vadide rakım 1000 metre civarındadır. Serper Köprüsünde rakım 800 metreye kadar düşmektedir.

 

2)BAŞYAYLA'NIN İKLİMİ
  

Başyayla ilçesi adı ile özleşerek yüksek bir yayla karakteri arz etmekte olup, kışlar kar yağışlı soğukolup, yaz aylarında ise sıcaklık ortalaması mevsim normallerinde geçmektedir. Güney kesimlerieğimli arazilere sahip olanİlçenin, merkez ve köylerinde tabii yapının izin verdiği tarım uğraşı hâkimdir.

İlçe merkezi ve köylerinden Bozyaka ve Üzümlü zirveleri ormanlık dağ yamaçlarında vadi tabanına doğru inen arazilerde, Kışla ve Büyükkarapınar köyleri düz, geniş ve verimli vadi tabanlarına kurulmuşlardır. İlçenin Kuzey, Doğu, Batı yönleri dağlarla çevrilmiştir. Güney yönünde ise Göksu Nehrinin kolu Kurtlu çay (İvzit Deresi) akarsuyunun yatağının bulunduğu vadi uzanmaktadır. İklim bakımından tipik Akdeniz karakteri gösteren İlçede yazları kurak ve sıcak kışları ılık ve kar yağışlı geçmektedir.

Zeytin, incir, nar gibi ılıman iklimi seven meyveler rahatlıkla yetişebilmektedir. Meyve ve bağ alanlarıyla kaplı ilçe arazisinin ormanlık sahaları da ladin, ardıç, sedir ve çam ağaçlarıyla kaplıdır
 

3)DAĞLARI
 

Başyayla'nın üst kısmındaki yöresel olarak bilinen Papazlık Dağı bulunmaktadır. Başyayla'nın Yörük pazarı tarafında bulunan 'Topraktepe' yükseltisi bulunmaktadır. Erenler tarafında Başyayla'nın Sarıveliler yönünde bulunan 'Kavaklıbelen Tepesi', ilçemize ait yaylaile Balcılar Kasabası sınırında 'Kuşu Taşı' bulunmaktadır.


5)İLÇENİN AKARSULARI

KAYNAK SULARI:

Başyayla'nın başlıca kaynak suları: İlçemizinkuzeybatı tarafındaiçme suyu olarak kullandığı 'Söğütçük Suyu', arazileri sulamak için kullanılan 'Karapınar, Tümtününgöl, Küçükgöl, Eğrik, Gökgöbet, Şefdelideresi ve Hisarönüsuyu yörenin doğal kaynak sularındandır. Kavaklı Belenden çıkan 'Aksu' yine arazilerin sulamasında kullanılan sularındandır. Yenimahalle ile Göztepe Mahalle arasında bulunan 'Tekneliç 'kaynak suyu bu iki mahalledeki arazilerin sulamasında kullanılan kaynak suyudur. 2007 yılında belediye tarafından 750 tonluk havuz suyun daha verimli kullanılması için yapılmıştır.

'Deregözü' akar suyu ilkbahar aylarından itibaren coşkulu bir şekilde akan ilçenin tabiî güzelliklerine bir güzellik daha katmaktadır. Başyayla Kaymakamlığı tarafından Deregözü Mevkisinde yaptırılan orman parkıtabiat ile içiçe tüm güzelliklerin biraradayaşanabileceği güzel bir mesire yeridir.

Başyayla'nın Yaylalarındaki Kaynak suları:

Hıdıroluğu, İmranoluğu, Hanönü Çeşmesi, Düğünözü Çeşmesi, Gökgeçi, Dibekli Çemesi, İnceöz Çeşmesi, Gaşoluk Çesmesi, Deliktaş, tozmuğar, koyungöbedi, söbüçimeni, sulueğrik, karga pınarı vs. önemli kaynak suları arasında yer almaktadır. 

6)İKLİM VE BİTKİ ÖRTÜSÜ
 

Başyayla ve çevresinin iklimi genel karakteriyle Akdeniz iklimine benzeyen karasal iklim özelliklerinin de görüldüğüyüksek bir yayla ve dağ iklimidir. Akdeniz iklimi ile İç Anadolu karasal iklimin aynı anda görülen tipik bir geçiş bölgesidir.1500 m. ile 2000 m. arasındaki bölgelerde Meşelikler, köknar, ladin,karaçam, ardıç ve sedir gibi ağaç türleri ormanlıklar yer alır. Akdeniz ve İç Anadolu gibi iki ayrı iklimin tipik özelliklerini bir arada toplayan Başyayla ve yöresinde en soğuk ay (Ocak) ortalaması (-4.-8 C), en sıcak ay (Temmuz) ortalaması takriben (25-28 C)'dir. Çevrede ilkbahar diğer mevsimlerin yanısırason derece güzeldir. İlkbaharla coşan pınarlar,dereler,kiraz ve elma ağaçlarının hoş kokulu çiçekleri, bağlarındabülbüller, dağlarında ötüşenkeklikler, kumrular, ibibikler, yusufçuk kuşları ve birçok çeşidin bulunduğu kuş sesleri yöreye hayatveren doyumsuz bir manzara meydana getirir. Havalar İç Anadolu'da olduğu gibi birdenbire değil, ağır ağır ısınır. Başyayla'nın hasat mevsimi sonbahardır. Bu mevsim çok renkli, verimli,hareketli ve fevkalâde güzeldir. Kış ağır ağır ve kendini hissettirerek gelir. Yağışlarınortalaması 45-60 cm. arasındadır. Yazlar genellikle kurak ve sıcak geçer.